İSTANBUL BEYKOZ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul´u Okuyorum Projesi

İstanbul´u Okuyorum Projesi kapsamında ilçemiz Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi öğrencileri İstanbul´u gezerek okumaya Tarihî Yarımada´dan başladı.
İstanbul´u Okuyorum Projesi

Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi öğrencileri, okul proje koordinatörü Müdür Yardımcısı Gökalp İBAÇ eşliğinde gerçekleştirdikleri "Aziz İstanbul" turunda Üsküdar-Eminönü-Sirkeci-Gülhane-Sultanahmet-Divanyolu-Çemberlitaş-Beyazıt-Süleymaniye-Vefa-Unkapanı-Eminönü-Üsküdar rotasında bulunan tarihî ve kültürel mekânları ziyaret ederek proje kapsamında okutulan Aziz İstanbul adlı eserde ve muhtelif metinlerde yer alan İstanbul´la alakalı satırları canlandırmaya çalıştılar.

Edebiyat ve tarih kokan bu gezi esnasında bir yandan bu nadide mekânların ve selatin camilerinin hikâyelerini öğrenirken diğer yandan ecdadın yürüdüğü sokaklarda yürümenin, aynı camilerde ibadet etmenin, aynı manzaraya bakmanın, Süleymaniye´de kurufasulye yemenin, Vefa´da boza içmenin lezzetini de tattılar. Yine bu esnada Sultan II. Abdülhamid Han ve Kanuni Sultan Süleyman Han türbelerini ziyaret ederken ecdadın ruhaniyetiyle bir araya gelmenin maneviyatını hissettiler.

Gezi esnasında Sultanahmed´de bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret eden öğrencilerimizi, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent YAZICI, makamında kabul etme nezaketini göstererek İstanbul´a ve okumaya değer veren gençlerimizi onore ettiler.

 

11-02-201911-02-2019

 

Gümüşsuyu Mah. Şehit Bülent Kocabıyık cad. Hükümet Konağı A Blok Kat2 Beykoz/İSTANBUL - 0 216 331 16 20 331 27 41

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.