İSTANBUL BEYKOZ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 4007 Beykoz Bilim Şenliği

2017 yılından bu yana geleneksel hale gelen TÜBİTAK destekli "Beykoz Bilim Şenliği" bu sene özel eğitim ve okul öncesi öğrencilerimize atfedilerek "Özel/Minik Mucitler Bilim Şenliği" başlığıyla TÜBİTAK'a sunulmuş ve TÜBİTAK bilim kurulundan onay alarak Türkiye genelinde desteklenmesine karar verilen 54 proje arasına girmiştir.  https://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/303/4007_desteklenen_projeler_2019-1.pdf
TÜBİTAK 4007 Beykoz Bilim Şenliği

11-05-2020

2017 yılında "Bilimin İzinde Hayat", 2018 yılında "Boğazın İncisinden Geleceğe İzler" 2019 yılında Medeniyet Üniversitesiyle Ortak gerçekleştirilen "Kampüste Bilim, Bilimde Şenlik Var" temalı bilim şenliklerinden sonra 2019 yılında yazılarak TÜBİTAK'a sunulan "Özel/Minik Mucitler Bilim Şenliği" dördüncü defa TÜBİTAK bilim kurulundan onay almıştır. Üst üste dört defa TÜBİTAK bilim kurulundan onay alarak Beykoz Bilim Şenliği'ni gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

28 Nisan 2020 tarihinde onaylandığı açıklanan Özel/Minik Mucitler Bilim Şenliği'ni tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim yılının başında ilçemiz ve İstanbul genelinden on binin üzerinde katılımcıyla planlandığı şekilde gerçekleştireceğiz.

Büyük bir özveriyle bu projelerde gönüllü olarak görev alan ve bilimin izinden giden nesillere ilham olan tüm ekibimizi kutlar, ilçemize hayırlı olmasını dileriz.

Proje Özeti

 

      Bu yıl üçüncüsünü planladığımız Beykoz Bilim Şenliği'nin hedef kitlesini, diğer şenliklerimizden farklı olarak, bu temaya yönelik çok az çalışma olması nedeniyle okul öncesi ve özel eğitim öğrencileri olarak belirledik. E-okul kayıtlarımızda mevcut bulunan  altı bin okul öncesi ve özel eğitim öğrencimizin yanı sıra, İstanbul genelinde bu kriterlere uyan tüm öğrencilere unutamayacakları bilim ve eğlence dolu üç gün yaşatmayı hedeflemekteyiz.

 

      "Okul Öncesi ve Özel Eğitim" temalı Beykoz Bilim Şenliği'nin;stratejik planlarımızda özel eğitim ve okul öncesinde okullaşma oranının yüzde yüz olması hedefine ve 2023 Eğitim Vizyonunda da vurgulanan özel eğitimde ve okul öncesinde kalitenin arttırılmasına yönelik ortaya konan hedeflere ulaşılmasında etkili olacağını düşünmekteyiz. Ayrıca Beykoz'da başlayacak böyle bir çalışmanın İstanbul'dan Türkiye  geneline ulaşacağına, çarpan etkisiyle farkındalık oluşturacağına inanmaktayız.

 

      Bilim şenliğimizi 4-5-6 Haziran 2020 tarihlerinde (tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgınından önce yazılmıştır), ilçemiz merkezinde, herkesin rahatlıkla ulaşabileceği Barbaros Hayrettin Paşa MTAL'nin 14 dönümlük uygulama alanında yapmayı planlamaktayız. Planladığımız atölye ve etkinliklerimizle; bilimsel kültürü geleceğin minik bilim insanlarına benimseterek farkındalık oluşturmayı, bilime olan ilgiyi stem ve oyunlaştırma etkinlikleriyle artırmayı, katılımcıların içlerindeki gizli yetenekleri keşfetmelerini ve bilim okur-yazarı olma yolunda hedef kitlemize özel/ minik bir adım atmalarını sağlamayı hedeflemekteyiz.

       TÜBİTAK Bilim şenliğimizi 2017 ve 2018 yıllarında yapmış olduğumuz bilim şenliklerinden aldığımız çıktı ve dönütler neticesinde elde edilen avantaj ve dezavantajlarımıza göre planlamaktayız. Şenliğimize davetlimiz olarak katılacak özel eğitim ve okul öncesinde uzman akademisyenlerle iş birliği içerisinde 3 gün olacak şekilde planladık. Katılımı artırmak için ilçemiz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesinden temsil, tanıtım ve ulaşım noktasında, RAM'dan ise hedef kitlemize yönelik gerekli desteklerin alınması yönünde protokoller yapılmıştır.

       Şenliğimizde hedef kitlemize yönelik; "uğur böceğimle kodluyorum, stem, kağıt devrem, müzecilik atölyesi, duyu bebeklerimi yapıyorum, harezmi ile öğreniyorum, dene yap, renkli düşler, örüntü atölyesi, dönüşümün sanatı, eğlen öğren hijyen, müzik gezegeni, efektif sanat, sayıları hissediyorum" gibi birbirinden ilgi çekici bilimsel ve sanatsal atölyelerimizin yanı sıra "Anadolu masalları etkinliği, heybemde bilim hikayeleri, bilim show" olarak 3 farklı sahne gösterisine de yer vererek  her yönüyle dolu dolu bir  bilim şenliği yapmayı amaçlamaktayız.

Gümüşsuyu Mah. Şehit Bülent Kocabıyık cad. Hükümet Konağı A Blok Kat2 Beykoz/İSTANBUL - 0 216 331 16 20 331 27 41

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.